context
Pe 13 mai 2025 a avut loc o altă dezbatere prezidențială pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025, organizată de postul TV Antena 3 CNN. Cei doi candidați care au intrat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale au fost Nicușor Dan (independent) și George Simion (liderul partidului AUR).
La această dezbatere electorală, o jurnalistă de la Antena 3 CNN a menționat faptul că mai multe instituții ale statului român au luat în calcul creșterea TVA-ului la 21% începând cu 1 iulie 2025 și creșterea din nou a TVA-ului, la 25%, începând cu 1 ianuarie 2026. Ea l-a întrebat pe Nicușor Dan dacă promite în scris că TVA-ul nu va crește în timpul mandatului său, așa cum a promis el într-o dezbatere prezidențială anterioară.
Nicușor Dan a repetat promisiunea că TVA-ul nu va crește în timpul mandatului său de președinte al țării.
Vezi discuția pe acest subiect începând cu minutul 1:13:42 din dezbaterea prezidențială organizată de Antena 3 CNN.
Nicușor Dan a câștigat al doilea tur al alegerilor prezidențiale (organizat pe 18 mai 2025) și a fost învestit în funcția de președinte al României pe 26 mai 2025.
Conform accace.ro, la 31 ianuarie 2025, TVA-ul în România avea următoarele valori:
- 19% pentru majoritatea produselor comerciale;
- 9% (cotă redusă) pentru anumite produse (cum ar fi medicamentele, etc) și servicii (cum ar fi cazarea în sectorul hotelier, serviciile de restaurant și de catering, cu excepția băuturilor alcoolice, livrarea locuințelor ca parte a politicii sociale etc);
- 5% (cotă redusă) pentru manuale școlare, cărți, ziare și reviste, biletele de acces la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitectură și arheologice, grădini zoologice și botanice.