search
search
person
language
done
română
done
English
light_mode
dark_mode
ajutor
donează
autentificare
Codul Markdown
înapoi
Sorin Grindeanu nu a explicat la ce indicatori economici se referea când a spus că două țări anume se află „pe minus". Conform [Google Search AI](https://share.google/aimode/qJSqk1qO1WQEJpAV6), **România și Irlanda** nu se află în cea mai rea situație economică dintre toate țările Uniunii Europene, dar ele au ajuns în centrul atenției deoarece **au fost singurele țări membre UE care au înregistrat o contracție a PIB-ului pe termen scurt în ultimul trimestru al anului 2025**. Este vorba de această [statistică Eurostat](https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/bookmark/660ae780-8319-4d7b-9ab6-bad32b03aed4?lang=en&createdAt=2026-06-08T10:35:53Z), vezi și tabelul Eurostat de mai jos: <a href="attachment/566/full.png" class="expand"> <img src="attachment/566/200.png" alt="Captură de ecran ce reprezintă tabelul pentru setul de date Eurostat cu id-ul (DOI) 10.2908/teina011, adică evoluția în procente a PIB-ului trimestrial pentru țările UE, în anii 2023-2025. În tabel se observă că în trimestrul 4 al anului 2025, doar două țări au înregistrat o schimbare negativă a PIB-ului trimestrial: România și Irlanda." class="mb-3"> </a> Conform acestui [articol Eurostat](https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Quarterly_national_accounts_-_GDP_and_employment&etrans=ro#Quarterly_GDP_growth) publicat în aprilie 2026, la capitolul "Creșterea PIB-ului pe țări din UE", primele două țări care au înregistrat o creștere negativă a PIB-ului în trimestrul 4 din 2025 au fost într-adevăr România și Irlanda: <a href="attachment/567/full.png" class="expand"> <img src="attachment/567/200.png" alt="Captură de ecran ce reprezintă Figura 1 din articolul Eurostat menționat mai sus. În grafic se observă că în trimestrul 4 al anului 2025, au fost 4 țări UE care au înregistrat creșteri negative ale PIB-ului, iar primele două astfel de țări au fost România și Irlanda." class="mb-3"> </a> Cu toate acestea, **Irlanda a fost una din puținele țări UE care în anul 2025 nu au avut deficit bugetar**, conform acestui [articol Eurostat](https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-euro-indicators/w/2-22042026-ap?etrans=ro) publicat în aprilie 2026: > **În 2025, toate statele membre**, **cu excepția** Ciprului (+3,4 %), Danemarcei (+2,9 %), **Irlandei (+1,8 %)**, Greciei (+1,7 %) și Portugaliei (+0,7 %), **au raportat un deficit [bugetar]**. Cele mai mari deficite au fost înregistrate în România (‑7,9%), Polonia (-7,3%), Belgia (-5,2%) și Franța (‑5,1%). Unsprezece state membre au înregistrat deficite mai mari sau egale cu 3 % din PIB. Deci au fost Irlanda și România „pe minus" recent (cândva până în luna mai 2026)? Expresia „a fi pe minus” înseamnă, în sens general, a înregistra o pierdere, o scădere sau un deficit, conform [Google Search AI](https://share.google/aimode/FFtu76UVkzsg7XApP). Rezumând datele de mai sus: - Irlanda **a înregistrat o scădere** a PIB-ului în trimestrul 4 al anului 2025, **dar nu a înregistrat deficit bugetar** în anul 2025 (nu a cheltuit mai mulți bani decât a produs); - România **a înregistrat o scădere** a PIB-ului în trimestrul 4 al anului 2025 și **a înregistrat și deficit bugetar** în 2025 (a cheltuit mai mulți bani decât a produs). **Concluzie** Dintre cele două țări UE menționate de Grindeanu, doar România este „pe minus", nu și Irlanda. Afirmația lui este deci verificată ca „mixtă".
Codul Markdown este notația care produce textul formatat al articolului. Este afișat doar conținutul cîmpurilor care admit notația Markdown.